O HAENYEO


KAMIEŃ, WIATR, KOBIETA

CZYLI WSTĘP DO WYSPY JEJU

Jeju-do 제주도 (wyspa Jeju), nazywana też Hawajami Korei Płd., dla mnie będąca wyspą 1001 cudów i miejscem, do którego mogłabym wracać co każde wakacje, jest wyspą od dawien dawna znaną z trzech rzeczy – “kamienia, wiatru i kobiet”. Dlaczego?


MÓW MI HAENYEO

CZYLI HISTORIA “KOBIET MORZA”, CZĘŚĆ PIERWSZA

Ciężko się nie domyślić, chociażby po samej głównej stronie bloga, że jestem zafascynowana “kobietami morza” – haenyeo (wstęp o haenyeo znajdziesz w poście “Wiatr, kamień, kobieta”). W dzisiejszym bazgroleniu opowiem Wam więcej o tych tajemniczych bohaterkach.  


PIERWSZE KOREAŃSKIE EKO-FEMINISTKI – HAENYEO

CZYLI HISTORIA “KOBIET MORZA”, CZĘŚĆ DRUGA

W dzisiejszym bazgroleniu kontynuuję o koreańskich dwunożnych syrenach – haenyeo. Tym razem spróbuję Wam przybliżyć pojęcie eko-feminizmu, o którym wspomniałam w pierwszym artykule o haenyeo. Od razu mówię, że jest to trudne i złożone zagadnienie i tutaj skupię się na odniesieniu go wyłącznie do “kobiet morza”. 


STRÓJ HAENYEO

Z TOPLESS SYRENY W „PRO-NURKA” 

Kobiety morza – haenyeo nawet w dwudziestym pierwszym wieku wydają się być nieco do tyłu z czasem. Może i w strojach do nurkowania, za to w mogących się wydawać mało profesjonalnymi goglach, bez butli tlenowych – wiele im tak naprawdę brakuję do dobrze zaopatrzonych nurków. Jednak dawne kobiety morza miały dużo bardziej ekstremalne ubiory. Dzisiaj napiszę, jak na przestrzeni wieków ewoluował strój haenyeo . 


POWSTANIE KOBIET MORZA PODCZAS OKUPACJI JAPOŃSKIEJ 

CZYLI HAENYEO NIE TYLKO JAKO SYRENA, ALE I KOBIETA WALCZĄCA

Wiecie, że jestem zafascynowana haenyeo – nie da się tego ukryć. Kolejny powód, dla którego tak jest, opiszę w dzisiejszym bazgroleniu. Tym razem całkiem na poważnie.

„Najodważniejsze, bo najwięcej im odebrano…”

Okupacja japońska trwała w Korei od 1910 do 1945 roku…


10 FAKTÓW O KOREAŃSKICH SYRENACH, KOBIETACH MORZA – HAENYEO

Jeżeli przeczytaliście moje poprzednie artykuły o haenyeo lub czytaliście moją książkę, to pewnie kilka z poniższych faktów będzie Wam już znanych, ale pomyślałam, że jeszcze raz podkreślę, dlaczego uważam, że haenyeo to cudowny zawód.  


MOJE SPOTKANIE Z SYRENĄ – CZYLI ROZMOWA Z HAENYEO

W lipcu miałam okazję spędzić dwa tygodnie na wyspie Jeju w ramach programu Digital Nomad, który sponsorował mi hotel i zaprosił do uczestniczenia w kilku atrakcjach turystycznych. Pierwszą z nich i tą, która najbardziej mi zapadła w pamięci była poniższa przygoda, ponieważ dała mi w końcu okazję do rozmowy z prawdziwą haenyeo. Dzielę się z Wami krótkim “wywiadem”, jaki przeprowadziłam z tą dzielną kobietą morza 🧜‍♀️


ZAMÓW E-BOOK KOREAŃSKA SYRENA

OSTATNIE WPISY

Moje życie na wyspie Jeju – podsumowanie roku 2022

Dawno mnie nie było! Kto wie, ten wie, że w lutym 2022, niemalże na moje urodziny, spełniłam moje marzenie o zamieszkaniu na wyspie, która byłam tłem mojej powieści, a która jest głównym tematem tego bloga – wyspie Jeju. Jak przebiegało moje życie przez te 11 miesięcy na wyspie i jakie są moje plany na rok…

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

%d blogerów lubi to: